Термін служби плазмових панелей вимірюється щодо напівперіоду згоряння газоподібного фосфору. Як стверджують виробники, після згорання фосфору всього якість зображення значно погіршується в порівнянні з початковим, і, можливо, буде потрібно замінити панель. У даному випадку напівперіод згоряння - рівно половина терміну служби панелі.
Після 1000 годин експлуатації рівень яскравості складає приблизно 94% від початкового.
Оскільки фосфор згорає з постійною інтенсивністю, якість зображення погіршується пропорційно швидкості розпаду. Можете вважати цей процес просто «світінням» фосфору. Відразу після включення плазмового телевізора, фосфор, що міститься в екрані, починає повільно згоряти. Таким чином, газу для світіння екрану залишається все менше. Внаслідок цього яскравість і насиченість кольору поступово зменшуються. Після 1000 годин експлуатації рівень яскравості складає приблизно 94% від початкового; після 15000-20000 - близько 68% (тобто світиться 68% фосфору). Багато що залежить від рівня контрастності. Якщо Ви хочете, щоб плазмова панель прослужили довше, знизьте показник контрастності в екранному меню. Якщо ви виставите показник контрастності на максимум, фосфор буде згоряти набагато швидше.
Більшість виробників стверджує, що термін служби їх панелей за "нормальних" рівні контрастності (близько 50%) складає приблизно 30000 годин. Однак, нещодавно деякі компанії-виробники, особливо Sony і Panasonic, заявили, що період спаду якості зображення їх нових плазмових телевізорів настає лише після 60000 годин використання. Ми трохи скептично ставимося до заяв подібного роду. Хоча й усвідомлюємо, як багато було зроблено для збільшення терміну служби плазмових телевізорів (наприклад, підвищена стійкість зеленого фосфору), все ж таки повіримо цими даними тільки після того, як вони підтвердяться в реальних умовах, а не тільки теоретично.
З точки зору покупців 30000 годин має бути достатньо, тому що строк служби ЕЛТ телевізорів приблизно той самий. З іншого боку, згідно з дослідженням американських статистичних компаній, звичайна сім"я в середньому дивиться телевізор від 4 до 6 годин на день; відповідно, термін служби плазмової панелі складе від 13 до 20 років.
Як продовжити термін служби панелі?
Дотримуйтесь наведених нижче вказівок, щоб продовжити термін служби вашого плазмового телевізора:
1) Виставляйте рівень Яскравість і контрастність відповідно до умов перегляду. Намагайтеся не збільшувати рівень контрастності без необхідності - це тільки швидше спалює фосфор. У яскраво освітлених кімнатах Вам, можливо, буде потрібно підвищена Контрастність; вночі або в затемнених приміщеннях рівень контрастності слід знизити .
2) Не залишайте статичне зображення на екрані на тривалі періоди часу (більше 20 хвилин). В іншому випадку на екрані з"явиться залишкове зображення.
3) Після перегляду вимикайте плазмову панель.
4) Використовуйте плазмовий телевізор в приміщеннях з хорошою вентиляцією. Завдяки якісній системі вентиляції плазмовий екран прослужить довше.
* Останнім часом більшість виробників «виносять» опцію корекції контрастності на пульт ДУ; заходити при цьому в екранне меню не потрібно.
Крім питання про термін служби плазмових телевізорів, споживачі часто цікавляться проблемою вигоряння екрана, яка, як стверджують виробники, є наслідком неправильної експлуатації панелі. Все це дуже серйозно; відповідно постає питання: Що ж таке вигоряння плазмових панелей, і як необхідно їх використовувати, щоб уникнути подібного ефекту?
Найчастіше ефект вигоряння зустрічається на екранах банкоматів. Всі ми добре знайомі з результатом того, що одна й та ж картинка - розділ меню «вставте картку» - відображається на екрані дуже довго. Чи помічали, як протягом усієї операції з банкоматом на задньому фоні неясно вимальовується ця сіра напис? Це і є ефект вигоряння екрана; він постійний.
Не вдаючись у технічні подробиці, вигорання - це пошкоджений піксель, чий фосфор був передчасно витрачено і, тому, він світиться слабкіше, ніж навколишні його пікселі. Причина криється в тому, що пошкоджений піксель «запам"ятовує» колір, яким він світився тривалий час. Цей колір «випалюється» на склі плазмового екрана (звідси бере свій початок термін «вигорання»). Пошкоджений фосфор не може світитися також як звичайний.
Пікселі зазвичай не вигорають поодинці, так як цей ефект з"являється внаслідок тривалого відображення статичної картинки на плазмовому екрані - наприклад, мережевих логотипів, комп"ютерних іконок, віконець Інтернет браузерів і т.д.
Поради
Не залишайте статичне зображення на екрані панелі. Завжди вимикайте панель після перегляду. Не ставте DVD на паузу на тривалий час.
Плазмові екрани частіше схильні до вигоряння протягом перших 200 годин використання. «Свіжий» фосфор згоряє швидше, ніж вже використаний. Це означає, що на екрані нових плазмових панелей частіше виникає «ореол» після тривалого проектування статичного зображення. Ймовірно, це відбувається внаслідок того, що з-за високої яскравості «свіжий» фосфор вибухає. Зазвичай подібний ефект зникає через деякий час сам по собі. Якщо залишати статичне зображення на екрані на тривалий час, то за ефектом ореолу може послідувати вигоряння екрана.
Запобіжні заходи: Будьте уважні при першому включенні панелі. Виставте рівень контрастності не більше 50% - перевищення спричинить за собою більш інтенсивне згоряння фосфору і, як наслідок, вигоряння екрана. Використовуйте передбачені функції захисту від вигорання - наприклад, функцію сірого зображення, яка за допомогою повторної калібрування яскравості пікселів усуває ефект ореолу. В ідеалі цю функцію слід застосовувати приблизно через кожні 100 годин використання плазмової панелі. (Примітка: Ці процеси впливають на ресурс фосфору, так що їх слід використовувати тільки при необхідності.)
Використовуйте функції захисту від вигорання, такі як управління режимом електроживлення, регулятор зображення (по вертикалі і горизонталі) і автоматичний збереження екрану. Перевірте керівництво користувача на предмет додаткової інформації.
Важливо зрозуміти, що якість зображення безпосередньо залежить від вигоряння екрана. Ви хочете придбати плазмовий телевізор для перегляду ТБ-програм формату 4:3. Не слід залишати чорні смуги на екрані плазмового телевізора на довгий час, тому, ТБ-програми краще дивитися в широкому форматі (16:9). При гарному масштабуванні Ви не помітите істотної різниці в якості зображення.
Високоякісні телевізори більш стійкі до вигорання, хоча і не повністю. З усіх плазмових панелей, які доводилося тестувати, найменш схильними до вигоряння виявилися моделі компанії NEC, Sony, Pioneer і Panasonic. Але незважаючи на це, експерти НІКОЛИ, незалежно від якості панелі, не залишають статичне зображення на екрані довше ніж на годину.
Ви повинні розуміти, що деякі програми не підходять для використання з плазмовими панелями. Наприклад, статичне відображення розкладу польотів в аеропорту. Часто можна здивуватися, заходячи в аеропорт, що звисає зі стелі абсолютно вигорілому плазмового монітора. Єдине для чого вони використовуються - проектування однієї і тієї ж інформації годинами. Це один з численних прикладів, де плазмові панелі використовуються не за призначенням. (Зверніть увагу, останнім часом в аеропортах почали використовувати нове програмне забезпечення, що щоб уникнути вигоряння плазмового монітора постійно переміщує зображення.)